W.C. SALON DE LECTURAS!

Najpierw „obowiązki”:

Teresa Monika Rudzka „Bibliotekarki”

Nie będę siliła się na mądry, elokwentny, erudycyjny (…) wstęp do tej recenzji tego tekstu. Książka ta jest bowiem  tak kiepska jak kelnerzy w barze „Paradise” przy granicy polsko-niemieckiej. A niech to!  Wystarczy przyjrzeć się krótkiemu opisowi na okładce książki: „Elegancka Żywia, zapracowana Halinka, pedantyczna Marta, życzliwa pani Stenia, Agata i Kasia zawsze w potrzebie finansowej, towarzyskie układy i przepychanki, a nawet... duch. Pierwsza na polskim rynku książka o bibliotekarskich realiach. Szczera do bólu.”* Cholera! Nie lubię takich książek -stereotypowych, źle napisanych, stereotypowych (raz jeszcze!), gdzie konstrukcja książki jest tak oczywista jak procesja w Boże Ciało. Więc o czym owy tekst rzecze? A no o tym, że w biblioteka to „zmumifikowany PRL”, panie tam pracujące to tłuste, zaniedbane kobiety o niepełnym uzębieniu a czytelnicy poszukują tylko i wyłącznie książek Cohelo. Zła to książka, oj zła. A jedyny plus wyszukany/poszukany w jakże wielkim mozole i trudzie, to język, z którym Rudzka wydaję się nie mieć problemu i którym operuje dość zacnie! Podsumowując: Jest to pierwsza książka, którą umieszczam na moim prywatnym indeksie ksiąg zakazanych. Nie polecam.
Moja ocena: 1/6

A potem” przyjemność” - Hiszpania:

Moja (nie)długa nieobecność była spowodowana wyjazdami, licznymi projektami i takimi różnymi dziwnymi rzeczami, które były do zrobienia „na wczoraj”. Zaniedbałam, więc troszeczkę (ale tylko troszeczkę mój blog). Nadrabiając zaległości (powyżej) umieszczam (poniżej)  moje ulubione zdjęcie z Toledo.

    
  

1. P.S. Kilka wpisów temu napisałam z zachwytem i entuzjazmem o Facebooku. Oj, myliłam się myliłam! Ponieważ jeśli ktoś pisze i publikuję publicznie rasistowski kawał a 100 innych (młodych!) osób naciska opcję „Lubię to!” to w naszym kraju nie jest dobrze, oj nie jest!
2. P.S. Planuję powroty i dziewicze spotkania z klasyką literatury. Na pierwszy ogień „Imię róży” a na drugi – „Zły” Tyrmanda.


*cytat: "Bibliotekarki" Teresa Monika Rudzka, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2010.

Komentarze

 1. Lubię recenzje takie, jak ta dzisiejsza, pisane wyraźnie pod wpływem emocji, "oczywiste jak procesja..." :) Ale też nie lubię tego typu książek, wszelkich "Kasjerek" również i tym podobnych, które podtrzymują zbiorowe opętanie stereotypowym mitem o rzeczywistości.

  Natomiast zmartwiłam się sama sobą, że lubię rasistowskie kawały :( czy to bardzo źle? Najbardziej te o Żydach, nie mogę nic poradzić na to, że mnie śmieszą. Ale nieordynarnie, mam wrażenie, mnie śmieszą, tak normalnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lirito - niestety obawiam się, że moje wszystkie recenzje (a przynajmniej większość są emocjonalne):)
  Hmmm...bardziej niż sam żart, martwi mnie kontekst. Należy mięć świadomość wypowiadania pewnych często krzywdzących opinii. Obawiam się, że niestety ta osoba jej nie miała!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uśmiałam się na myśl o tych bibliotekarkach, które Cię tak odrzuciły :)

  Na recenzję 'Imienia róży' będę w takim razie niecierpliwie wyczekiwać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dlaczego obawiasz się, to chyba dobrze? Emocje dodają autentyzmu i powstrzymują wystudiowane zdania, które nic nie wnoszą do tematu :) Np. ja rzadko piszę pod wpływem emocji (zwykle zdążyły już dawno opaść).

  OdpowiedzUsuń
 5. Futbolowo - tak trudno wyzbyć się emocji, gdy sprawa dotyczy mego zawody:D ach Ci bibliotekarze niecny naród! Szczególnie w kontekście "Imienia róży" :) pozdrawiam serdecznie :)

  Lirito - ufff emocje...., faktycznie dodają autentyzmu, lecz często pozbawiają racjonalności myślenia :) Pozdrawiam i dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O cholerka, a ja sobie Bibliotekarki kupiłam pod choinkę, bo czytałam dobre recenzje. No nic, zobaczymy, nie jest gruba, więc czas stracony bedzie do zniesienia

  OdpowiedzUsuń
 7. Kasiu - spróbuj, może jednak Tobie się spodoba, chociaż będzie ciężko, oj ciężko...:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Racja - gniot STRASZNY. koleżanka z boku podpowiada: "pierdy", a inna dodaje: indeks ksiąg zakazanych - dobry pomysł.
  Nie zgadzam się z jedynym znalezionym "plusem", czyli językiem, uważam że też jest słaby. Nie jest literacki, poziom wypracowania.
  O dziwo "Poradnik Bibliotekarza" zamieścił pochlebną recenzje "tej szmaty" - ale czy to jest autorytet w kwestiach powieści?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o jawne wypowiedzi. Nie publikuję komentarzy anonimowych.