3 urodziny, podsumowanie, konkurs oraz podziękowanie


[Ponieważ właśnie wczoraj skończyłam czytać (nieziemskie!) "Listy" Kerouaca i Ginsberga, i nie zdążyłam wyleczyć jeszcze literackiego kaca, więc wybaczcie mi proszę ton pełen egzaltacji, odrobinę szaleństwa, garstkę przekleństw i być może odrobinę pychy. Ale ta książka cholernie mocno wżera się w umysł czytelnika]

URODZINY
Od trzech lat istnieje mój blog. To dla mnie wspaniałe trzy lata. Zaprawdę, i będę powtarzać to z uporem wariata, gdy zaczynałem pisać pierwsze quasi-recenzje, nie miałam pojęcia, że wytrwam w tym aż tak długo. Oczywiście nie bez powodu stosuję przydomek "quasi", gdyż tak właśnie postrzegam moje teksty. Recenzjami one raczej nie są. A może właśnie są?! Przecież według definicji "Słownika terminów literackich" recenzja to obrzydliwie pojemny twór literacki. Ja, w każdym razie, postrzegam je jako: "Emocjonalnie napiętnowane szkice literackie z dużą dawką dygresji i osobistych wtrętów", czyli może taki recenzencki esej?! Na pohybel jednak definicjom, powróćmy jeszcze na chwilę do zasadniczej sprawy urodzin. Gdy zaczynałam prowadzić blog już od pół roku pracowałam jako bibliotekarz i kończyłam studia. W tym samym roku przeczytałam 66 książek. 2011 był rokiem rekordowym - udało mi się przeczytać 78 książek. W mijającym roku 2012 liczba ta wyniosła 69 i właśnie z niej jestem szczególnie dumna. W 2012 urodził się bowiem mój Syn. To był dla mnie bardzo trudny i jednocześnie cudowny rok. Najważniejsza lekcja życia jaką do tej pory otrzymałam. Ale najbardziej jestem dumna z tego, że mimo wielu głosów sceptycznych udaje mi się pogodzić macierzyństwo i literackie fiksum-dyrdum (uwielbiam to słowo, dziękuję p. Bator!). I chociaż aktywność na moim blogu ostatnimi czasy to raczej rachityczne konwulsje niż tętniące życiem forum czytelnicze, to i tak jest zacnie, w moim osobistym odczuciu, nawet bardzo zacnie.  I jeszcze liczba z której jestem szczególnie dumna: 206! Tyle recenzji powstało w okresie trzech lat istnienia bloga. Niewiarygodne! Tak samo jak niewiarygodne jest to, że po trzech latach nadal czytanie, pisanie i blogowanie przynosi mi ogromną frajdę.


PODSUMOWANIE ROKU 2012
Ten rok zaczynałam i kończę mocnym literackim akcentem. Styczeń upłynął mi na lekturze "Dzienników" Gombrowicza, grudzień zaś poświęciłam "Listom " Kerouaca i Ginsberga, czyli epistolograficznemu majstersztykowi. Jeśli chodzi o lekturę książek w 2012 to szczęściarz ze mnie niemożebny.

Niniejszym przedstawiam moje zestawienie, które powstało w okropnych bólach i konwulsjach. Szalenie trudno wybrać pośród tylu świetnych tytułów pierwszą dziesiątkę.

A oto moja lista osobista (kolejność nie ma znaczenia):

 1. Aleksijewicz Swietłana „Czarnobylska Modlitwa”
 2. Steinbeck John „Grona gniewu”
 3. Zaremba Marcin „Wielka trwoga. Polska 1944-1947”
 4. Gombrowicz Witold „Dzienniki 1953-1969”
 5. „Listy” Jack Kerouac, Allen Ginsberg
 6. Smith Patti „Poniedziałkowe dzieci”
 7. Springer Filip „Miedzianka. Historia znikania”
 8. Sebald W.G. „Wojna powietrzna i literatura”
 9. Jagielski Wojciech „Wypalanie traw”
 10. Carrere Emmanuel "Limonow"

Uff…trudny, trudny wybór.

KONKURS
Są urodziny, musi być więc też prezent. Poniżej umieściła zdjęcia mojej biblioteczki (no może jej większej części). Czytelnik bądź Czytelniczka mojego bloga może wybrać sobie jedną publikację, którą chcę się otrzymać i jej tytuł podać w komentarzu. W wyniku losowania zostanie wybrana jedna osoba, która otrzyma daną książkę. 
Swoje typy można zgłaszać do 1 stycznia 2013 roku do godziny 23.59.

Uwaga!
Konkurs bardzo trudny dla osób z sokolim wzrokiem


Trzymam kciuki :)


PODZIĘKOWANIA
Na koniec bardzo dziękuję wszystkim odwiedzającym God save the book.
Bez was ten blog nie przetrwałby pewnie nawet trzech dni!
 Dziękuję i kłaniam się w pas. Wasza zawsze rozentuzjowana, szczera literacko  - Monika

Komentarze

 1. Moja droga, absolutnie wiem co to znaczy łączyć macierzyństwo z czytaniem i swoją pasją.Zazdroszczę Ci pracy w bibliotece:) A z okazji trzyletniego blogowania, życzę Ci, aby nadal radość i zapał przez Ciebie przemawiały. opinie piszesz świetne. Czytam, choć się odzywam rzadko.

  Nie wiem czyś Ty nie oszalała z tym jednym wyborem, bo u Ciebie perełki jak się patrzy i czy chciałabyś się aby pozbywać Franaszka???Ja wybrałabym z tego stosu "Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów":) Mam jednak nadzieję, że na mnie nie padnie, aby Cię tej książki nie pozbawiać:)))

  wszystkiego dobrego w Nowym Roku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Montgomerry -
   bardzo dziękuję za życzenia i dobre słowo :)

   Jak na razie Franaszek jest wolny. Ale cóż znaczy jeden tytuł? Trochę miejsca na półkach mi przybędzie. I dobrze :)

   A na "Pra. Opowieść o rodzinie..." Już przypisana :)

   moc serdeczności na zbliżający się Nowy Rok :)

   Usuń
 2. Z Twojej biblioteczki ograbiać Cię nie będę, więc jedynie złożę okolicznościowe życzenia :)

  Gratuluję tych trzech, wspaniałych lat. Bardzo się cieszę, kiedy blogerzy celebrują takie rocznice, bo wtedy wiem, że nie wszyscy się poddają, że jest tu jeszcze miejsce dla wytrwałych, dla tych z pasją, dla tych, którzy potrafią jeszcze znaleźć czas na lekturę i podzielenie się z innymi wrażeniami. Oby blogowanie uszczęśliwiało Cię jak najdłużej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Futbolowa -
   bardzo dziękuję za cudowne życzenia. I oby blogowanie trwało kolejne lata - tego sobie najbardziej życzę :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 3. Gratulacje! Niesamowite, trzy lata :) Oby było ich jeszcze jak najwięcej i oby pisanie sprawiało Ci wciąż taką samą przyjemność.
  Ja zaczęłam prowadzić blog dopiero jak synek był na świecie i to dla mnie wspaniała odskocznia :)

  Dla mnie konkurs trudny, udało mi się dojrzeć/zgadnąć zaledwie kilka tytułów i z nich muszę wybrać ;) Ale i tak bym chciała co najmniej kilka, więc bez marudzenia i z wielką nadzieją ustawiam się po "Mamę Muminków".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkozaur -
   bardzo dzekuję za życzenia :)

   A "Muminki" przypisane. Trzymam kciuki :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 4. Serdecznie gratuluję i życzę Ci kolejnych blogowych lat tak dobrych, albo jeszcze lepszych, niż dotychczas:). Swoją drogą, jesteśmy równolatkami. Kilka pozycji z Twojego zestawienia chcę przeczytać, "Miedzianka" jest już w trakcie lektury.
  Zauważyłam na 3 półce książkę Johna Steinbecka, jeśli są to "Grona gniewu", to bardzo bym chciała:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jane doe -
   bardzo dziękuję za dobre słowo. Bardzo wiele osób zaczynało 3 lata temu. To był chyba dobry rok na tego typu przedsięwzięcia :)

   "Medzianka" jest rewelacyjna!

   Steinbeck już na liście :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Anne18 -
   bardzo dziękuję :)

   moc serdeczności dla Ciebie :)

   Usuń
 6. Wszystkiego dobrego, setek tysięcy odwiedzin czytelników, tysięcy komentarzy, setek świetnych (jak zwykle zresztą) recenzji oraz nie 3, nie 13, a co najmniej 33 lat blogowania :)

  Masz wspaniałą biblioteczkę, cokolwiek z niej wybiorę, będzie to dobry wybór, kusi jednak "Korczak" Joanny Olczak-Ronikier:)

  Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyszekspir -
   bardzo dziękuję za życzenie, które są spełnieniem marzeń każdego blogera:) I niech będzie te 33 lat!

   A "Korczak" odnotowany :)

   Dla Ciebie również wszystkiego dobrego w Nowym Roku! :)

   Usuń
 7. Gratuluję wytrwałości oraz samozaparcia. Życzę Ci, aby kolejne lata były równie owocne. Oby pisanie i blogowanie przez cały czas przynosiło Ci mnóstwo frajdy! :)
  Masz cudowną biblioteczkę z wieloma fantastycznymi pozycjami. Korzystając z okazji, pragnę wziąć udział w losowaniu. Chętnie przygarnęłabym "Dziewczynkę w zielonym sweterku" (o ile dobrze widzę, bo zdjęcia są dość małe i niewiele można z nich odczytać).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylwuch -
   bardzo dziękuję za przepiękne życzenia. Frajda to jest chyba jednak ten element, który pozwala zaistnieć blogowi ;)

   "Dziewczyna w zielonym sweterku" chyba jest aktualnie "wśród ludzi", ale fakultatywnie przypisuję ją tobie :)

   moc pozdrowień i dużo szczęścia w Nowym Roku :)

   Usuń
 8. Gratuluję trzeciej rocznicy! Mi w lutym miną dwa latka, z tym, że ja się obijam, Ty piszesz konsekwentnie i myślę, że coraz lepiej. Moim zdaniem to profesjonalne recenzje:)Jeszcze raz gratuluje.

  Piękna biblioteczka. Wielka kolekcja Czarnego-tu niestety trudno mi coś dojrzeć:) Moja kolekcja to zaledwie pół półki, to tego już od sierpnia nie ma książek wypłatek, więc nie zasilam kolekcji raz w miesiącu.

  Zupełnie nieźle widać tytuły na pierwszych zdjęciach. Nie trzeba się nawet specjalnie przyglądać(te grubaśne knigi). Nie boisz się, że mole przetrzebią Ci biblioteczkę? Widzę około 20 interesujących tytułów. Niezła zagwostka! Najmocniej mi serducho zabiło do Pra i do najnowszej Szejnert...chociaż Niedenthal też do mnie woła i Broniewski puszcza pijackie oczko, oj rany w ostatniej chwili dojrzałam nową Bator:) I bądź tu człowieku mądry! Na niedzielę takie trudne zadania:))

  Yhm, uhm, hmmmm, noooo!...selekcja. Bój w mojej głowie toczą teraz Szejnert, Bator i Pra...Yhm, uhm, hmmm, noooooo!...

  SZEJNERT najnowsza "Śród żywych duchów"

  :)))

  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Papryczko -
   bardzo dziękuję za dobre słowo :)
   Ale to tylko jedna książka. Miejsca przybędzie i półki się leciutko przewietrzą :)
   Ale dobrze, że jednak twoim wyborem nie był Broniewski, gdyż akurat ta książka jest biblioteczna :)

   Cieszę się, że piszesz, że moje recenzje są coraz lepsze to mi dodaje sił i energii do dalszej pracy :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 9. Gratuluję tych trzech lat, bo to naprawdę sporo. :) Osoby, które prowadzą tak długo blogi, widać że robią to dla pasji. Życzę Ci wytrwałości, czerpania z tego przyjemności, dużo weny do pisania i samych dobrych książek! :)
  Co do konkursu to udało mi się odszukać ,,Poczwarkę'' Doroty Terakowskiej chyba ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cassiel - bardzo dziękuję za życzenia :)

   Tak, tak "Poczwarka" już przypisana :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 10. Wielkie gratulacje:)) Wytrwałości przede wszystkim. Bardzo lubię Twoje "emocjonalnie napiętnowane szkice literackie z dużą dawką dygresji i osobistych wtrętów", to są zdecydowanie rasowe recenzje, więc sobie nie ujmuj:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z.W.L -
   oj tam, oj tam :)
   Dzięki za dobre słowo :)

   A książki nie wybierasz? - Jedna taka szansa na sto :D

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
  2. Grzech byłby rozbijać taką bibliotekę:)) Szczęśliwego Nowego Roku! A jak Piotruś zacznie chodzić, to sobie nie poczytasz, oj nie :PP

   Usuń
  3. Z.W.L -
   A właśnie, że poczytam. Do pracy ze wsi mojej będę dojeżdżać pociągiem (około 1 godz. w jedną stronę) :) Ha! I tu cię mam ;) A przecież jest jeszcze toaleta :P
   Wytrawny czytelnik zawsze znajdzie sposób :)

   Usuń
  4. No to sprytniusio się koleżanka urządziła:PP Pogratulować:)

   Usuń
  5. Z.W.L - :) Bez dwóch zdań :)

   Usuń
  6. Ciężko cieszyć się lekturą w toalecie, kiedy sfrustrowany dzieciak jęczy pod drzwiami i w nie wali ;) (to nasz etap właśnie)
   Ale mi ulżyło jak synek zaczął chodzić, przynajmniej sam się przemieszcza gdzie chce i nie muszę go nosić z pokoju do pokoju. Ja uważam, że jest coraz lepiej :)

   Usuń
  7. Książkozaur -
   a pacz, o tym nie pomyślałam ;)

   Chodzenia to my jesteśmy już całkiem blisko. Mały wstaje i przy kanapie robi już małe kroki :)
   Z czasem okrzepnę, już tak jest lepiej - masz racje :)

   pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  8. No to super! Ja się cieszę z każdej nowej głupoty, dzięki której synek jest bardziej samodzielny albo łatwiej się z nim dogadać. Co to za ulga, kiedy potrafi powiedzieć, że jest głodny, albo pokazać, że chce iść spać, przynieść zabawkę, którą chce się bawić... Tyle mniej zgadywania :) A dziś byliśmy na pierwszym dużym spacerze bez wózka :)
   Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 11. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin bloga!
  Jeśli można wybierać to ja chciałabym książkę Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" z drugiego zdjęcia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Esme - dziękuję za życzenia :)

   Bator odnotowana! :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 12. Podobnie jak Klaudyna ograbiać nie będę, ale życzenia szczere składam :) Wytrwałości to po pierwsze, jeszcze więcej takich fantastycznych RECENZJI i ogólnej książkowej dobroci :)

  A półeczki Czarnego są cudowne!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu -
   bardzo dziękuję! Przepiękne "molowe" życzenia. I oby się spełniły :)

   Mogę kilka pozycji pożyczyć z Czarnego :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 13. Wszystkiego najlepszego od Frankensteina i Gargamela:)
  Udanych kolejnych lat blogowania!
  A z półeczki puszcza do nas oko "Błoński przekorny".
  Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marta -
   Bardzo, ale to bardzo dziękuję :)

   I Błoński już na liście :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 14. Moniu kochana ściskam Cię najmocniej i najszczerzej z okazji tych pięknych blogowych urodzin!
  Twój blog to perła i mistrzostwo świata i to że tak zgrabnie łączysz opiekę nad Piotrusiem, czytanie i pisanie... podziwiam!
  I muszę z tej okazji powtórzyć,że to że Cię poznałam, że mogę z Tobą rozmawiać o książkach (i nie tylko!), czytać Twoje niesamowite recenzje, to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy jaka przytrafiła mi się w życiu. Jesteś naprawdę KIMŚ WĄTKOWYM!
  Jak to w grach losowych bywa, rodzina organizatora nie może brać w nich udziału:) I chociaż więzy krwi nas nie łączą, to z racji bliskiej znajomości, książki Ci z półki nie porwę:)
  Wiem, że zawsze mogę liczyć na pożyczkę, prawda?
  Z Twojej tegorocznej dziesiątki przeczytałam tylko cztery pozycje niestety - możne za rok będzie lepiej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwonko kochana, to że nadal czytam/piszę/bloguję to w dużej mierze twoja zasługa. Bez twojego dopingu to wszystko poszłoby z dymem. Bez dwóch zdań :)
   Iwonko Droga, ale się zawstydziłam tyle dobry i wspaniałych słów nigdy chyba jeszcze nie usłyszałam. Dziękuję za wiarę we mnie. To cudownie mieć taką osobę blisko :)

   A pożyczka zawsze! Przecież rodzinie się nie odmawia :)

   Moc serdeczności i pozdrowień :)

   Usuń
 15. Gratuluje równolatce! Życzę nadal czasu na czytanie, bo im większe dziecko, tym mniej śpi ;) I żebyś czytała też dużo beletrystyki :P
  Ależ masz hojny konkurs! Widzę tam cegły, które mnie bardzo interesują ale taka nie będę! Po buszowaniu zgłaszam się do książki Coetzeego, masz chyba dwie ;) Jeśli jest tam Hańba, to po nią, a jak nie, to co bądź :)))
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kornwalio -
   właśnie! Z tymi dziećmi tak podobno jest - im starsze to mniej snu potrzebują ;)
   Ale będę do pracy ze wsi mojej dojeżdżać pociągiem więc chwila na czytanie na pewno się znajdzie :)

   A tak pomyślałam z rym konkursem, że należy przewietrzyć regały :)

   A "Hańba" jest :) Jest też "Zapiski ze złego roku" i "Młodość" (aż podeszłam do półki, aby sprawdzić). Zapisana :)

   Serdeczności moc przesyłam :)

   Usuń
 16. Gratulacje z okazji urodzin bloga :) Piękna rocznica! Mam nadzieję, że blogowanie będzie Ci sprawiać tyle radości przez kolejne trzy lata :)
  Szczęśliwego Nowego Roku :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ninax - dziękuję po stokroć :) I oby radość trwała :)


   pozdrawiam serdecznie i również wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 17. Gratuluję trzeciej rocznicy blogowania! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koczowniczka -
   bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 18. No to życzę wielu, wielu wspaniałych postów, lektur i pomysłów:)
  Śliczna biblioteczka!
  Jeśli dobrze zrozumiałam, możemy sobie "pobuszować" po biblioteczce? Jeśli tak, to chętnie przytuliłabym Muzykę Plaży:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agata -
   bardzo dziękuję za życzenia :)

   Pobuszować można śmiało i wybrać sobie jedną, jedyną wymarzoną książkę. A potem jeszcze losowanie ... :) Trzymam mocno kciuki :)

   "Muzyka..." na liście :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)


   Usuń
 19. Dziękuję z trzyletni pobyt w blogosferze i życzę kolejnych jeszcze lepszych lat:)
  Biblioteczkę masz piękną, poukładane według nazwisk, tematycznie i aż żal zakłócać ten porządek. Może innym razem:)
  Dodatkowo życzę Ci umiejętności godzenia pracy, prowadzenie bloga i życia rodzinnego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nutto -
   bardzo dziękuję - to bardzo ważne dla mnie słowa:)
   Oj, ostatnio na półkach się troszkę przemieszało - Mały odkrył ich istnienie, a może precyzyjniej - Mały odkrył ich zawartość - książki, ale to tylko może cieszyć :) Chociaż ten kontakt jest na razie raczej "mechaniczny" ;)

   Dziękuję i oby ostatnie życzenie się spełniło :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 20. Gratuluję 3 lat, to całkiem sporo! No i nie odpuściłaś chociaż masz teraz w życiu ważniejsze rzeczy do roboty (czyt. czuwanie nad synkiem w dzień i w nocy) :) Życzę coraz lepszych wyników w czytaniu, nie żeby te nie były imponujące i dużo radości z prowadzenia tego bloga :)

  Wydaje mi się, że masz na półce książkę: "Balladyny i Romanse" Karpowicza - nie pogardziłabym, gdybym szczęśliwy traf padł na mnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Soulmate -
   Bardzo dziękuję za gratulacje i życzenia! Chociaż z doświadczenia wiem, że chyba na sto pozycji rocznie nie mam szans :) Ale może, może...emerytura za 30 lat :P

   Karpowicz już na liście! Trzymam kciuki :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 21. Jestem tu pierwszy raz, więc ograbiać Cię nie będę ;) Właśnie edytuję własne podsumowanie tego roku i cieszy mnie, że i u Ciebie znajduję "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith. "Listów" Jacka Kerouaca i Ginsberga jestem bardzo ciekawa - jest już od jakiegoś czasu w planach zakupowych, tylko portfel musi się zregenerować po ostatnich dużych wydatkach ;) Gratuluję trzeciej rocznicy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia - dziękuję za wpis :) Przez niego odkryłam twój blog. Już dopisuję do listy moich ulubionych :)Świetna zakładka "Inspiracje z blogów książkowych". Pomysł chyba podkradnę :)

   "Poniedziałkowe dzieci" są świetne. Podchodziłam to tej książki sceptycznie a tu takie miłe rozczarowanie ;)Polecam gorąco.

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
  2. Dziękuję :) Czuję się wyróżniona, to bardzo miłe :) Pomysł jak najbardziej do podkradania :)

   O tak, "Poniedziałkowe dzieci" to świetna lektura, dla mnie jednak z lepszych tego roku

   Również pozdrawiam i wszystkiego najlepszego na Nowy Rok :)

   Usuń
  3. Kasia Sawicka - :)
   Z niecierpliwością czekam na drugą część "Poniedziałkowych...".
   Podobno Patti już się za nią zabiera.

   A "listy" rewelacyjne. Ależ literatura. Aż się kolana uginają :)

   Usuń
 22. Gratuluję Ci różnicy i podziwiam Twoją biblioteczkę, ale masz w niej 'perełek'! Mnie jednak kusi I.Stone - ten środkowy, bo to chyba "Pasja życia" :)

  A w Nowym Roku życzę Ci jeszcze wspanialszych odkryć czytelniczych i takiej samej frajdy z pisania. A. i jeszcze bardzo podoba mi się Twoja definicja: " Emocjonalnie napiętnowane szkice literackie z dużą dawką dygresji i osobistych wtrętów". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bibliofilko -

   bardzo dziękuję za gratulację i przepiękne życzenia. Trzymam kciuki za ich spełnienie:)

   A środkowy Stone to "Grecki skarb". Mam jeszcze "Opowieść o Darwinie" i biografię Londona. Niestety "Pasji życia" nie mam.
   Co zatem wpisać na listę? :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
  2. To w takim razie "Grecki skarb" - takie podobne okładki mają :))

   Usuń
 23. Taka biblioteczka to marzenie....
  Jak można poproszę ŻYCIE PI :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tamaszu -

   już zapisany :) Trzymam kciuki i pozdrawiam :)

   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 24. Sto lat z blogiem:)
  Poproszę o ŻYCIE PI :)
  gilu87@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mixer - dziękuję :)
   zapisany!
   pozdrawiam serdecznie i wiele dobrego w Nowym Roku :)

   Usuń
 25. Moniko, przyjmij także ode mnie najlepsze życzenia :) Niech spełniają się Twoje marzenia dotyczące bloga, niech będzie miejscem, do którego będą się garnęli czytelnicy, chcący poczytać o naprawdę dobrej literaturze (bo na szczęście tylko taką proponujesz!), niech przynosi Ci on dużo satysfakcji i daje radość oraz możliwość przeczytania lektur wybitnych :) Sto lat! PS Jako Mamie życzę Ci dużo sił, czasu i grzecznego Synusia, który da Mamie poczytać, no i popisać dla nas.

  Moje sokole oko wypatrzyło "Wywiad z historią" Fallaci, mam nadzieję, że się nie pomyliło, bo to książka, na którą mam ogromną chętkę ;)

  Pozdrawiam BARDZO, BARDZO ciepło!
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ines - Agnieszko:
   Bardzo dziękuję za piękne życzenia i dobre słowo :) I oby się tylko życzenia spełniły zarówno te dotyczące Synka jak i literatury oraz bloga :)

   Jest, jest Fallaci. Już wybór odnotowany :)

   Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku :)

   Usuń
 26. "Mama Muminków" bardzo proszę i wszystkiego najlepszego z okazji urodzin:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga R. -

   Dziękuję za życzenia a wybór już odnotowany :)

   moc pozdrowień :)

   Usuń
 27. Serdecznie gratuluję! Zaglądam regularnie, chociaż mało się odzywam, za to namiętnie podziwiam dobór lektur. Jesteś dla mnie nieustającym źródłem inspiracji:)
  Doskonale wiem, jak trudno jest pogodzić macierzyństwo, pracę i czytanie, ale dzieci rosną i czasu na czytanie nieco przybywa.

  Biblioteczka wspaniała, najchętniej przygarnęłabym „Maximum City Bombaj” Suketu Mehta.

  Wspaniałego Nowego Roku!

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Imani -

   dziękuję za życzenia, dobre i podnoszące na duchu słowo [wprost proporcjonalne wydłużanie się czasu na czytanie do wzrostu dzieci ;) ]
   Bardzo miło jest usłyszeć tak wiele komplementów :) Jeszcze raz dziękuję :)

   "Bombaj" zapisany. Swoją drogą świetny wybór :)

   Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku :)

   Usuń
 28. Dołączam się do gratulacji! Imponująca biblioteka! Piękna.:) Mamy taki sam gust czytelniczy, bo wiele książek ze swoich półek odnalazłabyś na moich:) Życzę wielu wspaniałych odkryć lekturowych w Nowym Roku, a także wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beato -
   dziękuję za życzenia i gratulacje. Jak miło jest odnaleźć bratnią literacką duszę :)

   Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku :)

   Usuń
 29. Moniko, gratuluję świetnych recenzji. Tobie sprawia radość i przyjemność pisanie recenzji, mi i wielu innym ich czytanie. Gdy zaczynałam pisać swojego bloga, podglądałam Twoje teksty i tak zostało mi do dziś. Mogę chyba stwierdzić, że twój blog był dla mnie inspiracją. Dziękuję i w następnym roku życzę kolejnych udanych tekstów.

  Kusi "Jaśnie Panicz".
  Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu -
   bardzo dziękuję za tak cudowne słowa.
   Przeczytałam na twoim blogu, że lubisz Kapuścińskiego. Toć my jesteśmy bratnie literackie dusze. Bez dwóch zdań :)No i Poznań.

   Ależ rozpiera mnie duma, że byłam dla kogoś inspiracją :)

   A książka zanotowana :)

   Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku :)

   Usuń
 30. Serdecznie gratuluje rocznicy i przesylam cieple zyczenia na kolejny rok. Biblioteka imponujaca! Wiele pozycji chcialabym sama posiadac u siebie. Korzystajac z okazji, wyrazam chec przygarniecia "Blonskiego przekornego", ktorego zoczylam na polce niesmialo przytulonego do Milosza!
  Jeszcze raz wszystkiego dobrego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatkan-

   pięknie dziękuję za życzenia :)

   tak, tak Miłosz tuli się do Błońskiego i to nie przypadek ;)Wybór odnotowany :)

   przesyłam moc serdeczności :)

   Usuń
 31. Recenzja czy recenzencki esej, w każdym razie robisz to dobrze. Gratuluje tych lat i życzę kolejnych 206 postów.

  Ja bym chętnie przeczytała "Bombaj", ale jak mi się nie uda teraz to nic się nie stanie ;) Jestem pod wrażeniem Twojej lekkiej ręki do oddawania książek ;0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blannche -
   dziękuję za dobre słowo i życzenia :)

   "Bombaj" zanotowany!

   Większość z tych książek mam przeczytanych, więc niech inni nacieszą oko i umysł :) I trochę na półkach się zrobi luźniej...:)

   moc serdeczności :)

   Usuń
  2. Wiem czytałam Twoją recenzję owej książki; mam więc na nią "oko" od dłuższego czasu. Po prostu masz gest i to Ci się chwali.

   Usuń
  3. blannche -
   trzymam zatem kciuki :)

   Usuń
 32. Wszystkiego najlepszego! Inspiracji, chęci i cierpliwości do dalszego prowadzenia bloga!

  Ja wybieram ,,Żołnierza Wielkiej Wojny". Niewiele się tam dopatrzyłam.:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mia.vico -

   dziękuję pięknie za życzenia a wybór zanotowany :)

   Zaprawdę, konkurs wymagał sokolego oka :)

   moc serdeczności :)

   Usuń
 33. Gratuluję trzech lat i życzę wielu następnych, równie udanych! :)

  A wśród Twoich książek wypatrzyłam kilka ciekawych, ale najbardziej kusi Szejnert "Śród żywych duchów".

  Pozdrawiam i szczęśliwego Nowego Roku życzę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Caitri -

   dziękuję za życzenia a p. Szejnert z niecierpliwością czeka już na losowanie :)

   Dla Ciebie również wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Moc pozdrowień :)

   Usuń
 34. Gratuluję, a ja z chęcią widziałabym u siebie książkę Bombaj :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aneta -

   dziękuję a tytuł zanotowany i odłożony na boczek :)

   moc pozdrowień :)

   Usuń
 35. gratulacje rocznicy - to rzeczywiście rok pełen szczęścia i tylko cieszyć się, że i na blog miałaś czas!
  postanowiłem i ja wytężyć wzrok - wiele tytułów kusi - najbardziej chyba Łaskawe Littella ale pewnie tego nie oddasz. No to może Zanzibar Szejnertowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynadziei

   Dziękuję :D

   A konkurs to konkurs - wszystkie książki są do wyboru :) Można wieć poszaleć :)

   Ale mam zapisać "Zanzibar", tak?

   moc serdeczności :)

   Usuń
  2. to spróbuję na Łaskawe

   Usuń
  3. Przynadziei -

   "Łaskawe" zanotowane :)

   Usuń
 36. Moniczko, najszczersze gratulacje i obyś w przyszłym roku równie sprytnie łączyła macierzyństwo i literackie fiksum-dyrdum. To w sumie życzenie dla mnie, bo jakże by to tak miało być, jakbyś czasu na bloga nie znajdowała? Bo ja lubię ciebie czytać. Bardzo. :) Pozdrawiam serdecznie i życzę natchniuzy i dobrych lektur, co by pożywką dla intelektu i bloga były. Amen. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mag -
   cudowne, nieziemskie, ale też zawstydzające mnie życzenia. Aż się rumienię! Aż brakuję mi przymiotników, aby opisać to co teraz czuję :)

   Dziękuję, dziękuję za dobre słowo. Dla takich właśnie słów warto prowadzić bloga :) Zaprawdę! :)

   Amen. ;)

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 37. Synkowi i Tobie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! :-) I oczywiście kolejnych blogowych urodzin :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marlow - niech się stanie :)

   Dziękuję za życzenia i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 38. Gratulacje!!! Wkroczyłaś w wiek przedszkolny ;)
  A tak naprawdę, to bardzo lubię tu zaglądać i życzę, abyś nadal blogowała i pisała z pasją i radością, która jest widoczna w każdym Twoim poście.
  Przy okazji przesyłam wirtualne całuski dla Synka :)

  Korzystając z Twojej hojnej propozycji wpisuję się na "Pra", ale jestem niemal pewna, że nie ograbię Twojej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kaye -
   no właśnie przedszkole - kolejny etap i kolejne wyzwania :)
   Bardzo dziękuję za tak dobre słowo. To zasadniczo pomaga prowadzić ten blog :D
   Całuski przekazane! :)

   "Pra..." już na liście :) Trzymam kciuki za wygraną :)

   moc serdeczności noworocznych :)

   Usuń
 39. Ja jak zwykle spóźniony, ale za to ze szczerym życzeniem kolejnych lat błogiego blogowania i jeszcze błogszego :) macierzyństwa.
  PS. A książki nie chcę. Po co szczerbić taką ładną biblioteczkę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bazyl - niech się spełni, po stokroć niech się spełni! :)

   Oj, tam - ja już prawie wszystko z niej przeczytałam :) więc można, śmiało :)

   moc serdeczności :)

   Usuń
 40. Wszystkiego najlepszego! 3 lata to cudowny wynik. A ja wypatrzyłam Życie Pi. Jeżeli tak jest, to poproszę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Avo_lusion -
   bardzo dziękuję :)

   Jest, jest "Życie Pi" - już zapisane :)

   moc pozdrowień

   Usuń
 41. Ja sama teraz czyszczę biblioteczkę, więc gdzieżbym tam śmiała uszczuplać Twoją. Zwłąszcza, że Franaszek stoi sobie w bibliotece publicznej i nawet kolejki sie do niego nie ustawiają:).
  Najlepszego na kolejne lata (mam nadzieję) blogowania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filety z Izydora -
   ależ proszę,proszę sobie coś wybrać. Ja lubię rozdawać książki, nawet bardzo. Tym bardziej, iż mam świadomość, że będę mogła kogoś uszczęśliwić :)

   Franaszek genialny! A kolejki jakże cieszą moje bibliotekarskie serce. I te kolejki akurat po biografię Miłosza... :)

   Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 42. Gratuluję trzeciej rocznicy:)
  Wybieram "Grona gniewu:)
  kki13

  katarzynaiwanczak@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KK13 -

   "Grona gniewu" zanotowane :)

   dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń
 43. No, kochana, teraz to sobie nawpisujesz ludków do losowania :))) chyba z godzinę Ci to zajmie, hihi.
  Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kornwalio -
   wczoraj odpisywałam 2 godziny na komentarze! :) Co tam losowanie - to już będzie pestka :)

   A w nocy olśniło mnie, że napisałaś w życzeniach o beletrystyce. Tak, tak sobie tego zdecydowanie życzę. Po tym ogromie literatury faktu, biografii, reportaży marze o beletrystyce. Na razie chwyciłam z półki jakiś kryminał. Trzeba odreagować :)

   Dziękuję za życzenia i moc pozdrowień! A dziś życzę szalonej nocy :)

   Usuń
 44. A do mnie sie KORCZAK usmiecha z Twojej polki! Gratulaje 3 urodzinek i zycze nastepnych 33 albo wiecej! Twoj blog jest the BEST (wiem, wiem, powtarzam sie!)Dzieki Twoim recenzjom (najlepsze, jakie w zyciu czytalam!) weszlam w nowe sfery literatury polskiej i nie tylko...Pozdrowka z RPA!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu -
   zapisany, zapisany - już Korczak na liście :)
   Bardzo dziękuję za miłe, dobre i cudowne słowo. Naprawdę się rumienię :)

   Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Szybkiej i bezstresowej przeprowadzki :) Moc serdeczności :)

   Usuń
 45. Rozdawanie ksiązek jest lepsze niz ich kupowanie. Sprawdzilem. Poproszę Niedenthala - zamiast czytania troche ogladania.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mojeksiazki -
   bez dwóch zdań! :) Rozdawanie przynosi zdecydowanie więcej frajdy :)

   Pan Niedenthal na liście :)

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 46. Widzę, że też masz osobną półkę dla Czarnego. Ja nawet dwie :) "Listy" - tak uważam - to nie literatura, mimo wszystko. Ale książka bardzo inspirująca i będę ją typował do tytułu Książki Roku u siebie. Pozdrawiam, dzięki za komentarz u mnie; będę tu częściej zaglądał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jarosłwie -
   A prawie na półtora łokcia ta półka Czarnego :) Może niedługo uda się dopełnić drugą:)

   Ja także uznaję, że "Listy" to książka jedna z lepszych, którą przeczytałam w mijającym roku. Znakomite uwieńczenie 2012 :)

   A co do literackości "Listów" to choć trudno będzie nam znaleźć punkt styczny, bo to sprawa (chyba) literackich preferencji i postrzegania jej tożsamości, to mnie jednak przekonał sam Kerouac pisząc w liście do Ginsberga o ewentualnym wydaniu ich znakomitej korespondencji, gdy ten drugi cierpiał na zanik weny twórczej :) No ale w grę może wchodzić także, zauważony przez Ciebie w recenzji, egocentryzm autora "W drodze" :)

   Dziękuję za odwiedziny i serdecznie zapraszam :)

   pozdrawiam :)

   Usuń
 47. po pierwsze wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i sto lat z okazji 3 urodzin wspaniałego bloga ;) Wytężałam wzrok, który ostatnio coraz słabszy i chyba dojrzałam "Stary ekspres patagoński". W sumie recenzje Paul'a Theroux'a mnie przyciągnęły po raz pierwszy do Ciebie więc wszystko się zgadza :)
  tj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tj. -
   bardzo dziękuję za życzenia :)
   "Stary ekspres..." dumnie mości się na półce ;) Już zapisany :)

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 48. Przede wszystkim życzę Ci cudownego Nowego Roku, pełnego ciepła i dobrego humoru. A na okoliczność urodzin blogowych przesyłam wielkie serdeczności.
  Boję się, że wskazałabym Twoją ulubioną książkę, więc będę tylko kibicować. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lirael -
   bardzo dziękuję za życzenia. Dla Ciebie również wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Ale przede wszystkim czasu, co by doba miała 27 godzin ;)
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 49. Gratuluję i życzę dalszej, nieustającej weny! :) Pisz nam jak najdłużej, bo zdecydowanie jesteś moim guru, jeśli chodzi o literaturę faktu, choć faktycznie chętnie bym u Ciebie poczytała trochę więcej o beletrystyce, więc i do tych życzeń się dokładam :))
  A z Twojej półki chętnie przygarnęłabym "Bombaj" :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Izusr -
   bardzo dziękuję za dobre słowo. A w beletrystyce postaram się nadrobić zaległości, obiecuję :)

   Izusr niestety twój komentarz wpłynął już po wyznaczonej dacie zgłoszenie. Dlatego bardzo przepraszam, ale nie mogę umieścić cię na liście uczestników. Może w przyszłym (mam nadzieję) roku się uda :)

   moc serdeczności :)

   Usuń
  2. A, bo widzisz, ja się na 1 zatrzymałam i dalej już chyba nie pójdę, heheh ;))

   Usuń
 50. Sto lat :) I dużo czytaj dziecku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnes -
   tak, tak :) Już ma nawet swoją półeczkę :)

   szalona matka bibliotekarka ze mnie :)

   moc pozdrowień :)

   Usuń
 51. Zaglądam do Ciebie od pewnego czasu, choć nieregularnie, stąd też jestem nieelegancko spóźniona, jeśli chodzi o składanie życzeń:(
  W każdym razie: szczerze gratuluję, zwłaszcza tak imponującego wyniku czytelniczego osiągniętego w roku urodzenia synka. U mnie macierzyństwo spowodowało zator książkowy, który na szczęście pomału odblokowuję.
  I przyłączam się do życzeń Agnes - czytajcie, czytajcie, czytajcie! To chyba jedna z piękniejszych możliwości wspólnego spędzania czasu z dzieckiem.
  Ściskam urodzinowo-blogowo i noworocznie!

  OdpowiedzUsuń
 52. Momarta -
  bardzo dziękuję za piękne życzenia i gratulację.
  Chociaż przyznam się, że czytanie to jeszcze, jeszcze wychodzi, ale pisanie ostatnio to ciężka sprawa. Ale pomału, jak piszesz, też się odblokuję :)
  Obiecuję, że będziemy czytać wspólnie :) Zgadzam się, cudownie czytać dziecku :)

  Moc serdeczności dla was i wszystkiego dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 53. Trochę spóźnione, ale wcale nie mniej serdeczne gratulacje i życzenia udanych lektur wartych opisania, przez kolejne lata!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bookfa - bardzo, ale to bardzo dziękuję :)
   A co tam, urodziny można świętować cały czas :D

   Serdeczności moc :)

   Usuń
  2. Rzecz jasna! Aż do następnych urodzin! ;)
   Uściski!

   Usuń

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o jawne wypowiedzi. Nie publikuję komentarzy anonimowych.