Śmierć panny Marple. Kryminał roku

[źródło]
Polska literatura kryminalna ma się dobrze, wyjątkowo dobrze! Drżyjcie niedowiarkowie, krytycy odprawiajcie pokutę, czytelnicy radujcie się (a zaraz po wybuchu euforii, radzę wybrać się do księgarń), bo właśnie niedawno, na polskim rynku wydawniczym ukazała się naprawdę świetna powieści kryminalna. „Grób”, bo o tej książce mowa, autorstwa Gai Grzegorzewskiej, jest niezwykłym zjawiskiem na polskiej scenie literackiej, na tyle niezwykłym, że aż trudno uwierzyć, że wyszła spod pióra krajanki (Skandynawowie niechaj będą czujni!). Dynamiczna akcja, doskonale nakreślone tło obyczajowe, wirtuozeria wątku kryminalnego – a to wszystko w sosie beznadziei polskiej (precyzyjnie krakowskiej), gdzie podział na dobro i zło nie jest podziałem oczywistym. Gdzie antysemityzm, opieszałość policji, bieda i rezygnacja mieszkańców blokowisk to porządek zastany i nie podlegający żadnym zmianom. Dzieło z gatunku noir, gdzie jedyną sprawiedliwą, aczkolwiek daleką od jednoznacznej interpretacji zasad prawa, jest zuchwała i piękna – Julia Dobrowolska, prywatna detektywka. Kobieta z przeszłością ze szpetną blizną na twarzy. Bezkompromisowa, odważna, seksualnie wyzwolona, beznadziejnie zauroczona w byłym kochanku  - inspektorze krakowskiej policji Aaronie Goldenthalu. Bohaterka, która równie dobrze czuje się na obcasach jak i w walce wręcz z typem spod ciemnej gwiazdy. Panna Marple otworzyłaby pewnie szeroko oczy ze zdumienia a zaraz potem padłaby trupem na przepiękny i solidny wiktoriański dywan.

Bo jeśli już mowa o trupach, to w książce Grzegorzewskiej jest ich naprawdę wiele. Z cmentarza Rakowickiego w Krakowie w tajemniczych okolicznościach znikają z grobów zwłoki. Prawdopodobnie jest to sprawka nekrofila, który z dużym znawstwem tematu profanuje skradzione ciała. Wyjaśnienia tajemniczych zniknięć podejmuje się, już wyżej wspomniany, inspektor Goldenthal. Tymczasem do Julii Dobrowolskiej zgłasza się lokalny mafioso Waldemar Linder, który pragnie wyjaśnić tajemnice samobójstwa ukochanej córki. Nie jest pewien, czy za jej śmierć nie jest odpowiedzialny ktoś trzeci. Obie te sprawy dziwnym trafem się zazębiają i Julia, chcąc nie chcąc musi stawić czoło dawnym uczuciom, ale także dość pogmatwanej i niełatwej przeszłości. Ale Julia jak to Julia, będzie walczyć do ostatniej kropli krwi, bo to cholernie charakterna kobieta.

"Atmosfera panująca na cmentarzu działała na nią kojąco. Uspokajał ją fakt, że tylu skurwysynów musi tu leżeć, zupełnie już niezdolnych do krzywdzenia innych."

Grzegorzewska jest posiadaczką wielkiego talentu literackiego. Doskonale odnajduje się w konwencji gatunku często igrając z jego wyznacznikami i tradycją. Choćby taki pomocnik Julii – Tomek, toż to parodia doktora Watsona i innych pomagierów sławnych detektywów. Albo sama Julia, czy to nie kobiece wcielenie Philipa Marlowe (zgorzkniałego, aczkolwiek skutecznego w działaniu)? A to wszystko w rzeczywistości bardzo nam bliskiej, co za tym idzie zdecydowanie łatwiejszej w krytyce i trudniejszej w literackim odwzorowaniu.

Autorka z wielkim znawstwem miesza poszczególne składniki literackie, igra z formą i wyolbrzymia niektóre kwestie, a wszystko po to, aby czytelniczej satysfakcji stało się zadość. I staje się, daję głowę i rękę, staje się.

Komentarze

 1. już od dawna mam ochotę na książki Grzegorczykowej, szczególnie po tym jak przeczytałam w WO bardzo ciekawą rozmowę z nią i równie ciekawą wysłuchałam w Radio Kraków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również skusiłam się na lekturę "Grobu" po wpływem wywiadu w "Wysokich Obcasach". Bardzo fajny i ciekawy wywiad. I chyba skurzę się na wcześniejsze jej książki :)

   Usuń
  2. pewnie warto, ja muszę też od czegoś zacząć, z tego co pamiętam to "Grób" jest kontynuacją jakiejś wcześniejszej powieści :)

   Usuń
 2. Nie słyszałam nic o tej książce, a jest ona dla mnie niejako obowiązkowa, gdyż akcja dzieje się w moim mieście :) W dodatku kryminał - gatunek, który uwielbiam i podziwiam też z racji zawodowych konotacji.

  Dziękuję za tę recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś Krakowianką, to koniecznie, koniecznie - rewelacyjnie czyta się książkę o swoim "fyrtelku" - jak mówią u nas w Poznaniu. A kryminał naprawdę świetny i godny uwagi :)

   Usuń
 3. Grzegorzewską już zamówiłam i czekam z niecierpliwością.
  Jestem ciekawa Twojej recenzji Cabre'a, dużo o tej książce słyszałam, a nie miałam jeszcze okazji ją przeczytać...
  Pozdrawiam, A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno Grzegorzewska Ci się spodoba. Świetny kryminał.
   Jestem na 160 strony "Wyznaję" i jak na razie mam odczucia mieszane - powieść z rozmachem, ale czy wybitna? Zobaczymy...Czyta się dość sprawnie...

   również pozdrawiam :)

   Usuń
 4. *Grzegorczewskiej . Dzisiejszy dzień pełen wykładów dał mi się we znaki ;) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *Grzegorzewskiej. Kłaniam się :)

   Usuń
  2. hahaha, matko, nawet wtedy nie zauważyłam, że po raz drugi przekręciłam nazwisko.. porażka ;) ale tłumaczę to naprawdę intensywnym dniem :)

   Usuń
 5. O Grzegorzewskiej słyszałam, ale jeszcze nic nie czytałam. Wpisuję na listę, bo dobry kryminał nie jest zły. A tu jeszcze nogi, ręce i głowy ręczą, to tym bardziej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wszystkie moje ulubione kończyny jednak pozostaną ze mną na zawsze - szczególnie zaś głowa ;)

   Ale Grzegorzewska naprawdę jest godna polecenia :)

   Usuń
 6. Polska pani detektyw Julia, dynamiczna akcja i tło obyczajowe- ja muszę to przeczytać :) Dziękuję za recenzję, kolejna książka polecona z blogów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że satysfakcja lekturowa gwarantowana :) Polecam :)

   Usuń
 7. Mnie się szczególnie podobały kotlety ze ślimaków i kot Andrzej...
  A tak poważnie - Grzegorzewska czasami straszliwie szarżuje - ale o dziwo wszystko się logicznie układa.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o jawne wypowiedzi. Nie publikuję komentarzy anonimowych.