Podsumowanie 2016

Ponieważ mam urlop i nadmiar wolnego czasu (szok miesza się z niedowierzaniem, dlatego: splunąć, splunąć przez prawe/lewe ramię, okadzić szałwią, odpukać w niemalowane) postanowiłam, wbrew corocznej tradycji (podsumowanie było zawsze 30.12 z wpisem urodzinowym), że dziś przedstawię zestawienie najlepszych książek 2016 roku. Lista, jak to list wiele, wybitnie subiektywna, ale być może kogoś zainspiruje.

A jutro proszę wypatrywać konkursu, gdyż będzie szansa zgarnąć aż 7 książek na (już!) 7. urodziny bloga! :)

***

Podsumowanie  roku 2016 (kolejność nieprzypadkowa), czyli 3 do 2 dla non-fiction.

1. "Małe życie" Hanaya Yanagihara
Pierwsze miejsce bezkonkurencyjne (a jednak fikcja!). Wyimek z recenzji: Lektura „Małego życia”, trawestując słowa Hrabala, jest jak uderzenie w pysk. Trudno pozbierać się po takim nokaucie. Jedno jest pewne – dawno żadna książka mnie tak nie rozłożyła na łopatki. Dawno żadna.

(…) bo nareszcie, nareszcie, otrzymał zdolność wiary w rodzicielską opiekę, wiary w to, że dla kogoś jest wyjątkowy pomimo swoich błędów i wad, z powodu swoich błędów i wad.

2. "Depesze" Michael Herr
Arcydzieło reportażu. Czyste, faktograficzne mięso bez literackich niuansów i upiększeń. Wyjątkowa, mocna rzecz. Lektura obowiązkowa (a do tego pięknie wydana).

Dopiero wojna mnie tego nauczyła - że jesteś tak samo odpowiedzialny za to, na co patrzysz, jak za to co robisz.

3. "Jeden z nas. Opowieść z Norwegii" Åsne Seierstad
Książka wydana w 2015, ale ja dopiero w tym roku po nią sięgnęłam. Przez "Jednego z nas" zarwałam dwie noce. To jest genialna książka i każdy, ale to każdy powinien ją przeczytać - szczególnie w dobie coraz bardziej popularnych idei nacjonalistycznych. A fragment, który zapamiętam chyba na zawsze to ten, kiedy ojciec zamordowanego chłopca mówi, że poniósł porażkę wychowawczą, gdyż uczył syna, że zawsze trzeba pomagać słabszym - chłopak zginął, gdyż zamiast uciekać przed mordercą, pomagał schronić się młodszym uczestnikom obozu...
Przeczytajcie. Bo trzeba. Bo arcydzielne.

4. "Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyna Boni
Reportaż Katarzyny Boni to tekst kompletny. Wyważona formuła, opowieść skrojona na miarę, językowe mistrzostwo minimalizmu i precyzji. Jest wypadkową najlepszej tradycji polskiego reportażu. Jeśli więc, ten tytuł nie zostanie (przynajmniej!) nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, to niech mnie kule biją! Bo to rzecz, którą należy znać, a nazwisko autorki skrzętnie zanotować w kajecie.

Czas wcale nie leczy ran. Sam w sobie nie ma właściwości uzdrawiających. Jedyne, co potrafi, to mijać. To od nas zależy, jak go wykorzystamy.

5. "Syn" Philipp Meyer
Książka, która ukazała się pod moją opieką redakcyjną, więc pal licho! z moim obiektywizmem, ale rzecz świetna. Wielka, epicka amerykańska powieść, która pobudza do dalszych eksploracji literackich. Np. do lektury książki "Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu".

***
Reasumując. To był pomyślny rok dla literatury! Mam nadzieję, że 2017 będzie równie udany. Choć dla mnie będzie to zdecydowanie rok reportażu i literatury faktu, bo od lutego zaczynam Polską Szkołę Reportażu. :) - też nowość! ;)

Komentarze

 1. Pisanie, że ma się nadmiar wolnego czasu, jest oburzające w obliczu tego, że niektórzy siedzą w pracy i usiłują wyjść z zaległości :) Z listy tradycyjnie nic nie znam, ale Syn mnie czeka w najbliższym czasie. I Depesze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyłapana! Nie tak go znów wiele skoro dopiero teraz zabrałam się za moderacje komentarzy ;) Czekam na twoją opinię w kontekście "Syna". Ja, jak pisałam zresztą w poście, nie jestem obiektywna i ciutek lecę na euforii ;)

   Usuń
  2. Schlastam Syna gruntownie, jak to mam w zwyczaju :D Będę okrutny!

   Usuń
  3. No ja myślę! I w sumie mam taką nadzieję :P

   Usuń
  4. Akurat :P Cały marketing Wam zepsuję, szczęście że jestem niszowym blogerem bez przełożenia na szerokie masy czytelników :D

   Usuń
  5. Niedowiarek!;) Zaraz, że zepsujesz! Proszę nie czytać z gotową tezą :P

   Usuń
  6. Jak masz tezę, to nawet książki nie musisz czytać:D

   Usuń
  7. ale tam obrazków nie ma :P

   Usuń
  8. No to co za chałę wydajecie? Chociaż zdjęć parę z wikipedii było ściągnąć i wrzucić :P

   Usuń
  9. Słusznie. Przy tej konkurencji na rynku należy dbać o atrakcyjność :D

   Usuń
 2. Z tych książek czytałam tylko Warsztaty umierania i też znajdą się w moim podsumowaniu o ile znajdę czas, aby go stworzyć :D Małe życie, Jeden z nas mam i zamierzam przeczytać, o Depeszach słyszałam dobre opinie a o Synu mieszane, ale być może się skusze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie tytuły wymienione w komentarzu polecam ze szczerego, czytelniczego serca :) Mnie się udało stworzyć podsumowanie fuksem ;P

   Usuń
 3. Z podanych przez Ciebie tytułów w tym roku przeczytałam "Syna" i zgodzę się, że to rzecz świetna, jedna z trzech najlepszych książek jakie miałam w rękach w 2016 roku. Kolejna to "Depesze" czyli pozycja która absolutnie wbiła mnie w fotel, aż dziw że polski czytelnik musiał czekać na nią 40 lat, nie mniej jestem zaszczycona tym, że to własnie ja i moje pokolenie może po nią sięgnąć jako pierwsze :) W tej chwili czytam "Krew i burzę. Historię Dzikiego Zachodu" i jestem zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. AAAAA...cieszę się, że mamy podobne gusta. "Depesze" miażdżące. I jak pięknie wydane! :)

   Usuń
 4. Dlatego lubię czytać podsumowania u innych - prawie zawsze znajdę coś, o czym nie słyszałam lub przeoczyłam :) Np. "Depesze", które sobie zapisuję na listę :) No i wahałam się z "Synem", ale chyba już nie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Depesze" koniecznie. "Syna" koniecznie. :) Cieszę się, że mogłam pomóc :)

   Usuń
 5. Z "Synem" oprócz krwi i burzy" mocno zazębia się też jeszcze ciekawsza pozycja z Serii Amerykańskiej - "Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów". "Depesze" przeczytam na 100% w 2017, wiele osób pisze o nich z najwyższym uznaniem. W sumie był to dobry rok dla Dzikiego Zachodu, oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam o innych tytułach serii. Rzeczywiście. A przecież nawet o nich pisaliśmy ;) "Depesze" koniecznie. Wstrząsająca rzecz.

   Usuń
 6. Bardzo miło widzieć "Gambare!" na liście. Rzecz mocna, świetnie napisana, u mnie pewnie też będzie wysoko i liczę na nominację, jak Ty:) Co do "Małego życia" - chodzi za mną i chodzi, co trochę ktoś mi przypomina, że chcę przeczytać, ze dwa razy już ręka mi się wyciągała w księgarni, żeby kupić... za trzecim razem się przełamię:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki za trzeci raz ;) A reportaż Boni - arcydzielny. Maksimum treści, minimum językowej nadbudowy.

   Usuń
 7. Ale niespodzianka! Będziesz poznawać reportaż od środka! Liczę na... No nie wiem na co. Bo przecież zajęć streszczać nie będziesz. Ale im więcej weźmiesz, tym więcej się przełoży na życie. Więc i na bloga.

  Gratulacje w temacie "Syn" Ph. Meyera. Co prawda nie znam, ale głośno o nim i pochwalnie.
  Ja podsumowań nie robię, ale uważnie się przyglądam i typuję, które przeoczenia są do nadrobienia. Od Ciebie biorę "Ganbare...", mijam się i mijam, może siedemnastka będzie rozsądniejsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu na pewno będzie więcej reportażu, ale nie wiem, czy to jeszcze możliwe, żeby było go więcej ;)
   "Syna" polecam z pełną odpowiedzialnością, podobnie jak "Ganbare". Powinna być to satysfakcjonująnująca lektura. Dziękuję.

   Usuń
 8. To ja już dzisiaj składam życzenia z okazji urodzin bloga :-). Jaka piękna rocznica! No i trzymam kciuki za Szkołę, żeby była fajnym doświadczeniem. O Twojej pierwszej piątce się nie wypowiem, bo nowości mnie ominęły, ale kilka z nich mam upatrzonych do podczytania, jak wpadną w ręce ;-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i to podwójnie :)

   Usuń
 9. Proszę o podsumowanie w kolejnym roku do 15 grudnia, żeby zainspirować świętego Mikołaja!

  OdpowiedzUsuń
 10. W takim razie życzę zaczytanego roku 2017! Niech obfituje w same wspaniałe lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kilka tytułów z podanych przeczytałam, ale najbardziej to zazdroszczę (w pozytywnym sensie) lektury "Syna" - zbiera sporo pozytywnych opinii, a miło wiedzieć, kto przyłożył rękę do jego sukcesu.
  "Małe życie" trzyma za gardło podczas lektury, natomiast "Jeden z nas" czyta się jak kryminał (szkoda tylko, że oparty na faktach, bo chciałoby się, żeby była to czysta fikcja literacka).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie najbardziej przerażający był fragment w "Jednym z nas" jak już Breivik dociera na wyspę. Kilkakrotnie odkładałam książkę...

   A "Syna" można u mnie wygrać właśnie w konkursie. Może się uda. :)

   Usuń
 12. Nie czytałem żadnej z książek z listy, ale w zasadzie każdą chętnie bym przeczytał. Chwilowo największą ochotę mam jednak na "Syna", więc ostatni będą pierwszymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A "Syn" właśnie do wygrania u mnie w konkursie urodzinowym :) Jest szansa ;) A resztę, rzecz jasna, polecam :)

   Usuń
 13. Brzmi ciekawie. Z listy posiadam tylko "Syna" i jego planuję przeczytać niebawem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam wszystkie pozycję gorąco. Spore kilogramy dobrej literatury :)

   Usuń
 14. Dobra, "Syna" wrzucam do schowka :)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Syna" i "Małe życie" planuję przeczytać w przyszłym roku. Oraz reportaż Boni - pojawia się w bardzo wielu zestawieniach. Pozostałych nie znam.
  Moja trójka w tym roku bardzo kobieca :)
  1. Amerykaana Chimamanda Ngozi Adichie
  2. Prowadź swój pług przez kości umarłych Olga Tokarczuk
  3. Pani furia Grażyna Plebanek
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o jawne wypowiedzi. Nie publikuję komentarzy anonimowych.