Mały manifest czytelniczy na 8. urodziny bloga

Po skończonej niedawno lekturze „Głębokiego Południa” Paula Theroux naszła mnie dość banalna, ale jednak zdaje się trafna refleksja, że jak się starzeć to po swojemu (ponad siedemdziesięcioletni Paul przemierza samotnie autem setki kilometrów, za nic mając swój wiek i ograniczenia!). Można być już głuchym na „wypada” i „powinno się”. Dziś mój blog kończy 8 lat. Starszy pan, który nic nie musi. I to jest bardzo dobra i pokrzepiająca myśl. Nie zrezygnuję z God save the book, bo nadal odczuwam niemal dziecięcą radość z czytania i pisania, więc spokojnie możecie życzyć mi kolejnych 8 lat. A co w roku przyszłym? W 2018 zdecydowanie mniej będzie nowości a więcej starszych tytułów. Na pewno, jak zawsze zresztą, sporo tytułów non-fiction. Dużo własnych ścieżek i ścieżynek, którym daleko od głównej drogi. To pewne jak w banku!  Pozostaje mi tylko życzyć sobie, żeby kolejny rok był tak dobry jak ten (za ekipą z Polskiej Szkoły Reportażu już tęsknię!).

A do Was mam ogromną prośbę: czytajcie dobrą literaturę. Czytajcie także złą. Po prostu czytajcie. Niech literatura Was pobudza emocjonalnie i umysłowo. Niech pełni funkcje eskapistyczną i poznawczą. Ba! Nawet rozrywkową. Ważne, żeby zawsze była  z Wami – jak i ze mną jest!

Dziękuję za ten rok i do zobaczenia w kolejnym! 

***
PS 1 "Twoja biblioteczka jest odbiciem Ciebie". Czyli na zakończenie kilka słów od Paula Theroux. Trochę nijak ma się do manifestu, ale Paul zawsze spoko ;)


PS 2 Ilustracją do tego postu miało być osiem najważniejszych książek, które udało mi się przeczytać przez te 8 lat blogowania. Wyszło mi 13. I tak to już jest zgniły kompromis. O więcej nie pytajcie...

PS 3 Podkład muzyczny do tego postu.

Komentarze

 1. WOW! Gratuluję! Pozostaje życzyć kolejnych lat dobrej zabawy z książkami i blogiem. ;) Bardzo podobają mi się Twoje najważniejsze książki (a że jest ich więcej to tylko lepiej!) i cóż mogę - uwielbiam Florence. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Co tam kolejnych ośmiu, stu ośmiu lat należy życzyć :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ponieważ spolegliwy ze mnie człek, postaram się spełnić Twoją prośbę :) Dobrego roku! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, Paul potrafi być inspirujący, a "dziecięca radość z czytania i pisania" godna pozazdroszczenia. Ta deklaracja zresztą bardzo cieszy, podobnie jak dalsze blogowe plany.
  PS. Mnie przekonywać do czytania nie musisz, ale mam nadzieję, że trafią w to miejsce i tacy, którym da to do myślenia - chyba o to w tym wszystkim chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre słowo! :) Tak, tak chodziło o nieprzekonanych, ale też o takich, którzy czasami mają wyrzuty sumienia, że skuszą się na jakiś popularny tytuł ;)

   Usuń
 5. Gratuluję rocznicy:). Też lubię to przekonanie, że już nic nie muszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie na „wypada” i „powinno się” trzeba być głuchym zawsze. I słuchać siebie.

  Obym na swoją ósemkę mógł pisać z podobnym przekonaniem i werwą :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję! Niewiele jest blogów z takim stażem. Z przyjemnością poczytam recenzje starszych książek, bo lubię stare książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. 8 lat blogowania :o Jestem pod wrażeniem ! Gratuluję i życzę kolejnych miłych lat w blogosferze :)
  Pozdrawiam! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja z niecierpliwością czekam już na nowy wpis! :) Jakieś większe plany książkowe na 2018?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o jawne wypowiedzi. Nie publikuję komentarzy anonimowych.