Literackie wprawki i wpadki

[źródło]

Istnieją na świecie takie książki, które nijak nie zasługują na akapit, linijkę, czy nawet słowo uwagi. Do takich książek bezdyskusyjnie należy  „Ostatni ślad” Charlotte Link. Dlaczego zatem, tej nad wyraz marnej książce, udało się zaskarbić już trzy wiersze mej quasi recenzji?! A to z pobudek zupełnie egoistycznych, aby nie powiedzieć - hedonistycznych. Autorka tegoż bloga  bowiem dawno, ale to dawno nie pisała dla czystej przyjemności wyrazu i formy. Potrzeba małej wprawki, tudzież rozgrzewki, czy w końcu rendez-vous ze słowem pisanym (precyzyjniej - wystukanym na klawiaturze) stała się przyczyną niniejszej notki. Chociaż z drugiej strony, przecież na co dzień wchłaniam literaturę całym swoim skromnym jestestwem - „robię w książkach” – codziennie przerzucam tysiące woluminów, codziennie czytam około 100 stron (głównie w pociągu. Chwała PKP!). Ale pisanie, liczy się pisanie i dlatego właśnie, wybaczcie drodzy czytelniczy, ale trochę sobie pofolguję.

Wracając do meritum – Link i jej książką „Ostatni ślad”. Początek obiecujący, środek zatrważający i kiepski do granic możliwości (wytrzymałości czytelniczej!), zakończenie – słów brakuje i ręce opadają. Liczyłam, że tekst niemieckiej autorki będzie miłą przerwą i odskocznią (podobnie jak Nesser) pomiędzy wymagającym a bardzo wymagającym wydawnictwem a tu takie rozczarowanie. I niestety, należę do tych czytelników - samobójców, którzy jak zaczynają czytać książkę to i muszą ją skończyć. Niestety po stokroć! A fabuła - bohaterką książki jest znudzona kura domowa, która marzy o powrocie do życia sprzed małżeństwa tj. życia dziennikarskiej harpii w londyńskim city. Porzuca więc męża i pasierba, sielankowy dom na Gibraltarze i rusza na poszukiwanie przygód, a precyzyjniej – poszukiwanie swojej zaginionej koleżanki Elaine Dawson. Po drodze, rzecz jasna, spotyka ją kilka niespodzianek, miłość i rozczarowanie – też nie są jej obce, ale spokojnie – finał jest przewidywalny jak to, że w grochówce odnajdziemy groch (a może to wcale nie jest takie oczywiste?!). Basta. Książka ta nie jest warta niczyjej  uwagi. A jeśli ktoś już posiada egzemplarz to można wyrzucić, sprzedać, wykorzystać jako podpórkę do chwiejącego się stolika... Vanitas vanitatum, et omnia vanitas.

PS Mam pytanie – kto odpowiada za napis na okładce „Najlepsza książka 2008 roku w Niemczech”?! Hesse i Mann przewracają się w grobie. Zaprawdę!

***

[źródło]
A z innej beczki. Przeczytałam nowe „Książki. Magazyn do czytania” z Zadie Smith na okładce i stwierdzam, że z numeru na numer jest coraz gorzej. Pamiętam, że pierwszy numer magazynu przeczytałam od deski do deski. A teraz kiepściutko, miałko…Może dwa, trzy ciekawe artykuły. Niedobrze. 

Ale nic to, nic to jestem właśnie w trakcie lektury Dehnela „Młodszy księgowy”, która ma bardzo interesujący podtytuł „O książkach, czytaniu i pisaniu”. Zapowiada się smakowita literacka uczta!

Komentarze

 1. No proszę zamiast zwyczajnie zbesztać mierną książkę, można wymierzyć jej policzek w sposób elegancki i przewrotny. Mi się podoba tj, recenzja, nie książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blannche -
   Dziękuję za dobre słowo.

   A siła ciosu jest wprost proporcjonalna do miałkości/mierności publikacji ;)

   Przesyłam pozdrowienia :)

   Usuń
 2. Pisanie o złych książkach jest bardzo pożyteczne! Można oszczędzić męki innym czytelnikom. Nie czytałam nigdy magazynu Książki. Jakoś niekoniecznie wzbudzał moje zaufanie i chyba słusznie, skoro jest w nim tak niewiele tego, co warte uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magdo - utylitaryzm czytelniczy to moje drugie imię :) ale książka naprawdę kiepściutka. A Książki.Magazyn - szkoda, że z numeru na numer jest coraz gorzej. A zapowiadało się tak pięknie...

   PS Czy mogę podpytać nieśmiało o szablon bloga - bardzo mi się podoba :)

   pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Zgadzam się z Twoją opinią dotyczącą Książek. Przecież przez kwartał jest okazja, by wybrać to, co jest najciekawsze i zamówić warte uwagi artykuły. Po co mi przedruki fragmentów. Co ja z tego mam, że wiem, co się wydaje w wybranych krajach, jeżeli nie wiem, które wydadzą nasze wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nutto - mam identyczne odczucia! Za mało informacji z rodzimego rynku wydawniczego. Najświeższy numer zawiera może dwa, trzy ciekawe artykuły. To wszystko, szkoda.

   moc serdeczności :)

   Usuń
 4. Sięgałam po Ostatni ślad z pozytywnym nastawieniem - inne książki autorki czytało mi się przyjemnie. Ale ta była rzeczywiście straszna, przewidywalna na wskroś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolina - bez wątpienia - straszny gniot ;)

   moc pozdrowień :)

   Usuń
 5. Ha! Link to kuglarka. Ludzie się wciąż nabierają, ale cieszę się, że coraz rzadziej :) Ja zaczęłam i skończyłam na "Domie sióstr".

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inez -
   mam podobnie. To moje pierwsze i ostatnie spotkanie z autorką. Basta!

   Moc pozdrowień :)

   Usuń
  2. DOMU sióstr, wow, teraz to przeczytałam i zamarłam Wybacz:-/

   Usuń
  3. Inez - nie szkodzi :)
   moc serdeczności :)

   Usuń
 6. Też niestety mam skłonności samobójcze, jeśli chodzi o lektury ;) Bardzo rzadko się poddaję, bo do końca liczę, że może chociaż zakończenie będzie godne uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malice - i ja tak mam! Okropna przypadłość! Ale obawiam się, że jest nieuleczalna. Niestety ;)

   moc pozdrowień :)

   Usuń
 7. Dawno stwierdziłam, że to autorka jednej książki - "Dom sióstr". Z jakiegoś powodu, ten "Dom..." bardzo mi się podobał, inne po kilkudziesięciu stronach porzuciłam na zawsze. Niestety nie przebrnęłam przez dzieła Link i wszędzie niosłam nowinę, że to zła pisarka jest. W każdym razie cieszę się, że nie jestem odosobniona w swojej opinii:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jane Doe - w kwestii poziomu literackiego Link - to mamy pełną zgodność. Bez dwóch zdań. Kiepska i nie warta uwagi.

   moc serdeczności :)

   Usuń
 8. Trochę Ci zazdroszczę tego obcowania z PKP (ale tylko trochę!:P) - ja też kupiłam "Książki", ale jak na razie wyskrobałam tylko trochę czasu na przekartkowanie. Ty zaś piszesz, że już przeczytałaś!
  Co do Link: od pewnego czasu obchodziłam i obwąchiwałam ją w księgarniach, ale nie mogłam przekonać samej siebie, że warto na nią wydać choćby te parę złotych (a widziałam ją w jakichś naprawdę tanich wydaniach - po 9,90 albo jakoś tak). Teraz zaś ograniczę się wyłącznie do mijania szerokim łukiem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Momarta -
   Nie kupuj Ch. Link, nie kupuj - szkoda pieniążków ;) A podróż pociągiem to bardzo dobra rzecz. Wiele czasu na czytanie i towarzystwo niebanalne - serio, serio :) Czuję, jakbym codziennie dotykała samej podszewki rzeczywistości :)

   A magazyn literacki - nie zachwyca, choć powinien. Szkoda.

   moc serdeczności :)

   Usuń
 9. Już jest nowy numer "Książek"? Nie wiedziałem. Jutro pobiegnę kupić.A co do ksiązki Charlotte tej nie czytałem i czuję, że raczej to się nie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisanyinaczej...

   jest, jest już nowy numer, ale nie zachwyca, więc nie ma powodu do pośpiechu :)

   moc serdeczności :)

   Usuń
 10. Link jest dla mnie autorka jednej książki - "Dom sióstr". Z jakiegoś powodu ta powieść bardzo mi się podobała. Niestety, Przez inne dzieła pisarki nie byłam w stanie przebrnąć.
  Cieszę się, że nie jestem o ocenie p.Link odosobniona:).

  PS
  Wczoraj puściłam komentarz, ale chyba zżarło... albo coś:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jane doe -
   jest, jest - odratowany! :)

   Usuń
 11. No proszę, miałam w planach przynajmniej jedną książkę Charlotte Link, a teraz nie mam już żadnej :) Skoro piszesz, że to taka mierna literatura, to na pewno tak jest. Szkoda mi czasu na sprawdzanie czy moje nerwy to wytrzymają, czy nie. Tyle jest pięknych i dobrze napisanych książek, że nawet na przeciętne szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. RR-odkowa -
   dziękuję za zaufanie :) A książka naprawdę wyjątkowo beznadziejna. Serio, serio.

   moc serdeczności :)

   Usuń
 12. Witaj! Recenzja dobra i o to chodzi :) Pozdrawiam Cię serdecznie i czekam na nastepne "kwiatki" :)
  banita

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Banita -
   dziękuję za dobre słowo :)

   moc serdeczność i przyjemności wiosennych :)

   Usuń
 13. Właśnie... magazyn o książkach... mam podobne zdanie. Pierwszy numer zachwycał, drugi też, potem jakoś tak średnio było. Mam wszystkie, bo wierzyłam, że to tak chwilowo coś nie wyszło, a może ja znudzona wszystkim, nie potrafię odnaleźć fajnych tekstów w kwartalniku. Ale... teraz zastanawiam się nad kupnem numeru ze Smith na okładce i chyba zrezygnuję. Bo znów czytam w zajawkach, że w środku Pilch... który to już raz? I sporo promocji ciągle tych samych wydawnictw... :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam takie recenzje :-). Rzeczowo, na temat i bez pozostawiania jakichkolwiek wątpliwości. Zastanawiałam się kiedyś nad książkami Link, a teraz już nie muszę tracić na to czasu, tylko spokojnie przeczytać co innego :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eireann -
   szkoda czasu, oj szkoda :) Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 15. A mnie się "Ostatni ślad" całkiem podobał, chociaż dawno temu to było i szczegółów nie pamiętam, i jeszcze "Przerwane milczenie". Za to powszechnie chwalony "Dom sióstr" był dla mnie gniotem konkursowym... Przy nim ta to arcydzieło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lilyeth - mimo optymizmu poznawczego i naprawdę dobrych chęci - t zdecydowanie książka nie dla mnie. Ale może to faktycznie kwestia kontekstu.
   moc serdeczności :)

   Usuń
 16. Ale dalas czadu Moniko z ta recenzja! Moja tesciowa zaczytuje sie w Ch. Link a ja sie zastanawialam dlaczego. Teraz wiem, hihihi! Dzieki za odpowiedz!
  Jesli chodzi o Twoje samobojcze (czytelnicze) sklonnosci, to musze Ci powiedziec, ze Cie podziwam. Ja tak nie moge, jak ksiazka mi sie nie podoba, to koniec, nie mecze sie i nie trace czasu! A moj maz natomiast jest taki jak Ty, i ja nie moge na niego patrzec, jak sie chlopak meczy! Pozdrowka z Europy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu - a podobno wczoraj był "Dzień Teściowej" ;)
   To my z mężem jesteśmy tacy okropni masochiści. Obydwoje równo się męczymy. Ale chyba jestem przypadek beznadziejny i nie reflektuję na zmiany. Niestety.

   Dziękuję i pozdrawiam całą rodzinkę :)

   Usuń
 17. Ja też lubię tylko "Dom sióstr". Potem próbowałam "Echo winy" i coś jeszcze, ale to była kompletna pomyłka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o jawne wypowiedzi. Nie publikuję komentarzy anonimowych.