Literatura, gruba forsa i cała reszta. "Co nas nie zabije" David Lagerkrantz

[źródło]
Wyobraźmy sobie przez moment sytuację niemożliwą. Sytuację, w której „Co nas nie zabije” Davida Lagercrantza traktujemy jako niezależny byt. Gdy nie dana nam jest wiedza o tym, że jest to czegokolwiek i jakakolwiek kontynuacja; że autor podjął się zadania napisania dalszej części „Millenium” dla grubej forsy; a gdy pisał właśnie „tę książkę!” to kontaktował się z wydawnictwem szyfrem, żeby (broń boże!) nikt przed ukończeniem pracy jej nie przeczytał. Jeśli pozbędziemy się tego naddatku, to otrzymam poprawną, żeby nie powiedzieć przeciętną powieść, która do połowy jest metodycznie nudna, a od połowy – gdy na scenę wkracza Salander- całkiem przyjemnie umila czas. Jeśli zaś przypomnimy już sobie o całym tym marketingowym i promocyjnym szumie, to otrzymamy również! całkiem przeciętną powieść, która mimo swych ograniczeń sprzeda się na całym świecie w setkach tysięcy egzemplarzy (myślę, że nawet siedmiocyfrowa liczba nie jest w tym przypadku imaginacją i nadużyciem), gdyż na okładce umieszczono dwa kluczowe słowa „Milennium” i „Larsson”.  I co oczywiste - zarobi wspominaną już na początku grubą forsę – clue całej tej sprawy. Ale w ostatecznym rozrachunku, to wcale nie taki obciach, że książka ta wywoła dyskusję, że świat podzieli się na przeciwników i zwolenników Lagercrantza, że w końcu trafi w ręce dużej grupy odbiorców. Bo ważne, że nawet ci tzw. czytelnicy okazjonalni/świąteczni coś ugrają/wygrają/przeczytają. Biorąc pod uwagę ten utylitarny i egalitarny czynnik - Larsson-Larsson byłby dumny i całkiem usatysfakcjonowany, a Larsson-Lagercrantz może czuć się rozgrzeszony.*

„Co nas nie zabije” to powieść o obłudzie i zakłamaniu amerykańskich służb specjalnych, które nadużywają władzy i wpływów, ale też o demonach z przeszłości, które wracają w najmniej, jak zwykle zresztą, niespodziewanym momencie. Na trop afery związanej z manipulacją danymi, wpada nie kto inny jak Lisabeth Salander oraz profesor Frans Balder, który prowadzi także badania nad sztuczną inteligencją. Profesor jest ojcem autystycznego chłopca Augusta posiadającego niebywałe umiejętności matematyczne i którym, na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, Lisabeth musi się zająć. Mikael Blomkvist tymczasem próbuje uporać się ze złą passą i ponownie znaleźć wielki i przełomowy temat, który pozwoli wyrwać „Millenium” z rąk bezlitosnego koncernu prasowego. Los zatem ponownie skrzyżuje drogi tych dwojga, żeby wspólnymi siłami mogli uratować ludzkość przed czyhającym (prawicowym) złem i sprawić, że na świecie będzie królować pokój i sprawiedliwość.

W książce Lagercrantza dominuje elegancja i nie ma w niej miejsca na kurz oraz brudne kubki po kawie. Większość zbrodni odbywa się w higienicznych, cybernetycznych przestrzeniach a bohaterowie, zarówno Lisabeth i Mikael, to superbohaterowie z supermocami żywcem wyjęci z komiksów Marvela. Powieść pozbawiona jest natomiast prawdziwego, kryminalnego mięcha umożliwiającego utożsamienie się z bohaterami. Trzeba jednak oddać autorowi, że bardzo dobrze zrobił oddając, od czasu do czasu, głos złym postaciom oraz że rzetelnie odrobił lekcję z matematyki i informatyki. Reasumując: „Co nas nie zabije” to solidnie, lecz odtwórczo wykonana praca domowa. Ocena końcowa: dostateczny plus.
*Bo w ostatecznym rozrachunku lepiej zarabiać na literaturze niż np. na handlu narkotykami [sic!].

***

Komentarze

 1. Świetna recenzja! Wyważona, a szczera. Ja raczej nie sięgnę, bo jest tyle bardzo dobrych książek do przeczytania, że na takie dostateczne szkoda czasu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za dobre słowo! Mnie również szkoda czasu, ale czasami człowiek skusi się i oto efekty! ;) Nie polecam :)

   Usuń
 2. Przeczytałam dwa pierwsze tomy z oryginalnej serii Millenium i owszem, to dobra proza, gatunkowa, trzymająca w napięciu. Na "Co nas nie zabije" raczej się nie skuszę - nie przekonują mnie kontynuacje pisane ręką innego autora. Podobne przypadki już były i nie wychodziły raczej książkom na dobre.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, chociaż autor w tym konkretnym przypadku bardzo mocno się starał ;) Nie polecam ;)

   Usuń
 3. Ja się też skusiłam i czekam na książkę ;) Początkowo pomyślałam sobie, po co mi to, ale potem jednak doszłam do wniosku, że chyba chcę mieć swoją opinię. Zobaczymy, jak będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam z niecierpliwością na recenzję :)

   Usuń
 4. Ja najpierw sięgnę po trylogię Larssona, a tę kontynuację raczej sobie odpuszczę. Chyba że jakimś cudem sama wpadnie mi w łapki :p
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. To na pewno będziesz zachwycona pierwszą częścią - to mogę obiecać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z pewnością nie umywa się do swoich poprzedniczek, ale nie byłam jakoś strasznie rozczarowana. Fabuła mnie wciągnęła. Powieść dobra, ale nie tak doskonała jak spod pióra Larssona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie byłam rozczarowana, ale dla mnie to po prostu średnia powieść - bez szału ;) Na lato na przykład :)

   Usuń
 7. Zaskakująca recenzja. Zajrzę do książki chyba szybciej niż myślałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie odradzam ;) ale dla życiowego smaczku - owszem i można! :)

   Usuń
 8. Ja kocham Lisbeth i wbrew wszystkiemu cieszę się, że znowu jest wśród nas :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o jawne wypowiedzi. Nie publikuję komentarzy anonimowych.